تاریخچه و معرفی شرکت هواوی
هواوی یک شرکت چندین ملیتی است که زمینه فعالیت اصلی‌اش کانال , امکانات ارتباطی و ارایه خدمات است . اگر‌چه که عموم ایرانیان هواوی را تحت عنوان کمپانی چینی سازنده تلفن همراه موبایل می‌شناسند و تلفن همراه موبایل هواوی برای ایرانیان از دیگر زمینه‌های عمل گروه هواوی برجسته تر است . بنابر مطالب نشر داده شده در ویکی پدیا ( اکونومیست ) , هواوی حال حاضر اصلی ترین شرکت ارایه دهنده سرویس‌های ارتباطی در جهان است . هواوی در سال فروشگاه هواوی به وسیله رن ژنگفی پایه گذاری شد و به عنوان خالق امکانات مخابراتی کار خویش را استارت کرد . تیم هواوی امروزه بالغ بر 140 هزار نفر کارمند داراست . آمار جالب توجه اینجاست که حدود نیمی از این اشخاص در بخش‌های متفاوت تحقیق و توسعه کمپانی مشغول‌اند . بخش تحقیق و توسعه و گسترش هواوی در کشورهای چین , آمریکا , آلمان , سوئد , هند , روسیه و ترکیه فعال است . معنی واژه و کلمه هواوی در زبان چینی به عبارت “ دستاورد چینی ” قابل تعبیر و تفسیر است . شرکت هواوی خود ترجیح می‌دهد مارک هواوی با تلفظ “ wah - way ” – “ وا وی ” خوانده شود .

دو خصوصی پر اسم و رسم از تولیدها موبایل هواوی وجود دارا هستند , سری اسند و سری هانر . اسند به معنای نقط ی اوج به دست آوردن و هانر به معنای افتخار است . نامگذاری محرمانه اسند , پر بیراه وجود ندارد و می‌توان داعیه نمود هواوی در دنیای تبلت و گوشی تلفن همراه با سری اسند مطرح شد و به اوج خود رسید . شرکت هواوی تمرکز متعددی بر صرفه جویی در فرآیند ایجاد و افزایش منفعت وری داراست . به طوریکه با اعتنا به ارزش تمام شده موبایل هواوی در بازار جهانی , می‌توان ذکر کرد هواوی کاملا بدین هدف دست یافته است . با سیاست فایده وری و کاهش هزینه تولید , قیمت تلفن همراه هواوی همواره در حد پایین‌تری نسبت به تلفن همراه سامسونگ و موبایل سونی و دیگر سازندگان گوشی بوده است . در کنار منصفانه بودن ارزش گوشی و تبلت هواوی , تجربه تعدادی ساله نشان داده است که از دید تلاش و کیفیت , تولیدات هواوی با اکثر برندهای مشابه قابل رقابت هستند . هرچند که گوشی هواوی به موبایل قابل قبول دارای شهرت است .

در سال 2006 مجموع فروش جهانی هواوی به حدود 11 میلیارد دلار ایالات متحده رسید . این رقم در سال 2009 به 20 میلیارد دلار رسید . سود حاصله شرکت هواوی در سال 2014 بالغ بر 5 میلیارد دلار آمریکا بوده است . هواوی امروزه با شرکت‌هایی نظیر وودافون , تی تلفن همراه و موتورولا قراردادهای همکاری قربت دارااست .

هواوی علاوه بر گوشی گوشی و تبلت , در زمینه مودم‌های ملازم و گجت‌های پوشیدنی نیز فعالیت‌هایی داشته است .

امروزه عمده تولید ها تولیدی هواوی از سیستم ادله اندروید استفاده می‌نمایند . گوشی‌های هواوی ترازو بالایی از بازار جهانی را تصرف کرده‌اند و با معرفی تبلت محبوب Huawei X1 , هواوی توانست در بازار تبلت به شانس قابل قبولی دست یابد .