تحریم هواوی چرا و چه طور روی داد
تحریم هواوی ولی تنها مشتریان هواوی در خارج از چین را به حیث نرم‌افزاری زیر تاثیر قرار خواهد بخشید ; زیرا دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل ارتباط داراست , غربال کرده است .

به همین علت هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می‌کند یک ورژن از اندروید را به کار می‌گیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و حتی دکان اپلیکیشن‌های خود هواوی به کار گیری میکنند .

امر تحریم هواوی همچنین هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی از جمله معدود شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا به‌طور ظریف SOCهای منحصر به فرد خود را برای به کار گیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و مثلا نیازی به شرکت کوالکام ندارد ; البته در دیگر قطعاتی که شاید خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ تولیدکنندگان آمریکایی برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی به تازگی استارت به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی هم کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا این که وابسته به اینتل میباشند یا این که AMD . همه‌شان نیز از کارت‌های گرافیکی یار سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD استعمال مینمایند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان در دست هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خویش دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استفاده نماید .

همه‌ این‌ها به این معنا که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی ممکن است به‌طور کامل از بین خواهد رفت و سعی هواوی برای ایجاد نسخه لینوکس منحصر خویش نیز بی‌اثر خواهد شد .

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در پاسخ به تحریم‌های آمریکا , هواوی هم اعلام کرده است به‌اندازه به کارگیری سه ماه خویش قطعه در انبارهایش دارد . چون از قبلی پیش‌بینی می کرد که چنین اتفاقی صورت دهد .

این سه ماه به هواوی فرصت خواهد اعطا کرد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات موردنیاز خویش بیابد . اما مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی کاملا از در میان خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای توسعه و گسترش فروشگاه‌ اپلیکیشن , سرویس ها امنیتی و دیگر سرویس ها ضروری در اندروید , بعید است که هواوی بتواند یوزرها بیرون از چین را به به کار گیری از این سرویس‌ها راضی نماید ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از کاربر و توسعه‌دهنده ساخت می کند که هر چه یکسری یکی‌از عمده باشد , تعداد دیگری نیز افزایش مییابد .

Huawei Honor 10
احتمالا ساخت یک مغازه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را کپی کند و مثلا اپلیکیشن بفروشد , بتواند کاری را از پیش پیروز شود ; ولی همین هم یک نقص‌ دارااست .


اپلیکیشن‌ها بر طبق استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها مغازه پلی روی تلفن همراه نصب می گردند , کار می کند . در‌صورتی‌که همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , معین نیست چقدر از آنان با به‌روزرسانی‌های خویش گوگل سازگار باشند .

وقتی خدمات گوگل دراختیار نباشد
بعضا از اپلیکیشن‌ها از خدمات گوگل برای کار کردن استعمال می‌کنند . خدماتی مانند سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . هم اکنون در صورتی نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های سوای سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنان‌را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد